loader image

10 דברים שהלוואי והייתי יודעת בתחילת העסק

העסק שלי בקרוב חוגג 4 שנים וזה נראה לי זמן לא רע להסתכל אחורה ולראות מה אני יכולה ללמוד מהדרך עד כה.

אין ספק שניהול עסק יהיה מלא ב"טעויות" או יותר נכון בשיעורים לחיים, הנה 10 שכבר הספקתי ללמוד עד עכשיו. 

הנה 10 דברים שהלוואי והייתי יודעת בתחילת העסק

 1. אל תמהרי להתפטר
  אני מדברת בהרחבה על למה אני חושבת שלא צריך למהר להתפטר,כאן.
  למרות שיש "הילה" מסוימת מסביב לתואר "עצמאית", תאמיני לי, החרדה הקיומית לא שווה את זה. אני מאמינה שקשה מאוד להיות יצירתית ופרודוקטיבית שאת במצב הישרדותי. קשה מאוד למכור כשאת במצב שבו "החיים שלך תלויים במכירה" – ליטרלי.
  סקרים כבר הוכיחו שלהיות בעבודה נוספת בזמן שאת בונה את העסק שלך עוזר להחזיק עסק יציב לאורך זמן.  לכן אגו בצד, אם אין לך השקעה או חסכון להשקיע בעסק – שווה לשקול ש"המשקיע שלך" יהיה את.

 2. אל תזרקי כסף "כי צריך"
   בתחילת הדרך ישר הוצאתי כרטיס ביקור, פליירים, השקעתי מלא זמן בלוגו כי "צריך" וכי זה נראה טוב ומקצועי.
  בסופו של דבר, היו לי המון כרטיסי ביקור – אבל רובם נשארו במגירה (ומשם לפח)
  אין ספק שעסק צריך הרבה השקעה (אתר, דפי נחיתה, מודעות בפייסבוק וכו'…) לכן שווה לחשוב טוב טוב לאן אני רוצה ללכת ומה באמת הכי יעזור לי להגיע לשם? (ולא, רק בגלל שדברים נראים טוב או עושים רושם – זה לא מספיק).


 3. תהיי חברה של הקולגות שלך
  הרבה פעמים להיות עצמאית כרוך בלהיות לבד וברצון להתייעץ. אין דבר יותר טוב מקולגות ומלמצוא מישהי שחווה או חוותה את מה שאת עוברת! הרעיונות הכי טובים שלי מגיעים הרבה פעמים משיחות עם קולגות שמבינות את הראש שלי ועוזרות לי לחשוב מחוץ לקופסה.


 4. את צריכה לעבוד, הרבה
  אף אחד אחד לא יעשה את זה בשבילך. תירוצים בצד, אם יש לך חלום – זה התפקיד הבלעדי שלך לגרום לזה להצליח. עבודה לא חייבת להיות קשה ומייגעת, היא יכולה להעשות בכיף (ולפעמים עם קצת מאמץ). אבל בשביל דברים שווים צריך לעבוד.

 5. אבל אל תאבדי את עצמך
  כן צריך לעבוד, אבל אל תשכחי למלא את הכלי והטעין את עצמך בכוחות מחודשים, באנרגיה ובחיות מחודשת כדי למנוע עייפות ושחיקה וכדי להיות בשיא הדרייב והיצירתיות. לצורך כך תזכרי לשבץ לעצמך זמן ביומן שהוא רק שלך לדברים שאת אוהבת.


 6. תשקיעי ביסודות
  איך לא ידעתי את זה קודם???? כל פעם שאני מדברת עם מישהי שאומרת לי שהיא מרגישה אבודה, שנגמר לה הדרייב או שהיא לא מצליחה למשוך את הלקוחות שמדוייקים לעסק אני מגלה שהיא לא הקדישה זמן ומחשבה ליסודות של העסק.
  מה היא עושה? למי היא פונה? למה היא עושה את זה? מה התמונה הגדולה יותר?
  השאלות האלה מהוות בסיס יציב וחזק ועוזרות לך לקחת צעדים מדויקים יותר בעסק בכל שלב.

 7. קחי הדרכה
   בשנתיים הראשונות של העסק שלי האגו שלי היה בשמיים. האמנתי שהלב שלי והראש שלי יקחו אותי למקומות הנכונים בעסק, לבד. בדיעבד, לא ידעתי כמה אני לא רואה את התמונה המלאה וכמה צריך ללמוד כדי באמת להרים עסק. הרגשתי שאם אני אקח ליווי עסקי זה כבר יהיה "עסק" ולא הדבר הטהור הזה שיצרתי שאני רוצה לתת.  אבל זה היה רחוק מהמציאות – כשבסופו של דבר לקחתי ליווי שהיה נכון לי – זה עזר לי להפיץ את העשייה שלי בצורה רחבה יותר.


 8. אבל אל תקשיבי לכל אחד
  נכון, אולי זה חשוב לקחת הדרכה. אבל שימי לב טוב טוב למי את בוחרת להקשיב. במהלך הדרך יהיו הרבה שינדבו את דעתם המקצועית וזה עשוי לבלבל (אמא, חבר, חבר של חבר, מדריך, פוסט בפייסבוק וכו'…) לשם כך אני מציעה שתשאלי את עצמך 2 שאלות – האם הבן אדם הזה שמציע לי את העצה שלו הגיע לאן שאני רוצה להגיע? האם ההצעה שלו מתאימה ומתחברת עם הלב שלי? לפעמים אין נכון ולא נכון, יש רק את מה שנכון לך. אז זה אומנם טוב לשמוע את דעתם של אחרים, אבל את ממש לא חייבת להקשיב לכולם.


 9. תלמדי "להכשל", זה חלק מהמשחק
  אני אומרת "להכשל" כי זה לא באמת כישלון אל חווית למידה. ויהיו לך הרבה חוויות כאלה, זה בלתי נמנע. תזכרי שאת נמדדת לא לפי מספר הנפילות שלך, אלא מספר הפעמים שהצלחת לקום אחריהם.


 10. תתפקסי על נישה
  קשה מאוד להתמקצע כשאת נזרקת לכל עבר.
  במשך יותר משנה כנטורופתית טיפלתי בכל מי שבא – זה אומר שכל הזמן הייתי צריכה ללמוד על מחלה חדשה, כל פעם הייתי צריכה להתמחות במשהו אחר ובכל פעם הרגשתי שאני לא טובה מספיק או בטוחה מספיק בצעד הבא שלי וזה ממש מנע ממני להתקדם.
  ברגע שתצמדי לנישה, תתמקדי רק בה – את תהיי המומחית בתחום שלך ואנשים ידעו לפנות דווקא אלייך! תהיי בטוחה שהנישה שלך כנראה עוד תשתנה ותתפתח, אבל לפחות תהיה לך נקודת התחלה טובה וברורה במקום להיות מפוזרת לכל עבר. 
 
 

אלה היו 10 השיעורים האישיים שלי (תהיי בטוחה שהיו עוד מלא!),
עכשיו אני אשמח לשמוע ממך מה השיעור ה-1 שלמדת עד עכשיו בעסק שלך או ברצון לפתוח אחד כזה

הצטרפי למאות האחרות שכבר מייצרות תוכן באופן שותף!

לאן לשלוח את המתנה?

דילוג לתוכן